Lista aktualności Lista aktualności

Obchody 155 rocznicy Powstania Styczniowego i Bitwy pod Grochowiskami

W sobotę, 17 marca obchodzono w Gminie Pińczów–w tym na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Pińczów-155 rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy pod Grochowiskami.

Uroczystości rozpoczęły się rajdem młodzieży szkolnej rozpoczętym pod pomnikiem Adolfa Dygasińskiego – uczestnika Powstania Styczniowego. Następnie o godz. 10:00 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, w Kościele pw. Nawiedzenia NMP. w Bogucicach. Po mszy rozpoczęto oficjalne uroczystości odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak przywitał gości i przypomniał pokrótce historię bitwy. Głos zabrała także m. in. Pani Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, która wyraziła swój podziw dla poświęcenia powstańców i podkreślała, że musimy wyciągać naukę z historii, gdyż jak powiedziała „wolność nie jest nam dana raz na zawsze”.

                Bitwa pod Grochowiskami była jedną z najkrwawszych w czasie całego Powstania Styczniowego. 18 marca 1863r. dowodzony przez Generała Mariana Langiewicza trzytysięczny oddział powstańczy został otoczony przez liczniejsze i lepiej uzbrojone wojska rosyjskie. Znajdujący się w znacznie trudniejszym położeniu (w czasie ataku Polacy znajdowali się na grzęzawiskach) Langiewicz wydał bitwę, która trwała bez przerwy całą dobę. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków, jednak okupione ono było śmiercią 300 powstańców. W szeregach powstańczych pod Grochowiskami walczył m.in. malarz Adam Chmielowski, późniejszy Święty Brat Albert.

                Następnie oddano hołd tym, którzy zginęli podczas bitwy, odczytano apel poległych i zmówiono za nich modlitwę. Część oficjalną zakończono złożeniem kwiatów na mogile powstańców, oraz oddaniem salwy honorowej w wykonaniu pułku Żuawów Śmierci.

                Po części oficjalnej, jak co roku przeprowadzono rekonstrukcję historyczną „Bitwy pod Grochowiskami", nad scenariuszem której czuwał Pan Robert Osiński. I po raz kolejny, mogliśmy się przenieść w mroźną scenerię roku 1863 i obserwować, jak przed 155 laty Generał Langiewicz dowodził powstańcami. I po raz kolejny Polskie oddziały zmusiły Rosjan do ucieczki.

                Obchodom towarzyszyły też imprezy rekreacyjno – sportowe: rajd pieszy oraz VI „Bieg na Grochowiska",  których trasa w większości biegła przez teren Nadleśnictwa Pińczów w Leśnictwach: Włochy i Bogucice. W biegu – pomimo minusowej temperatury wzięło udział 144 osoby. Leśnicy na zakończenie rajdu zorganizowali ognisko, przy którym tradycyjnie smażono kiełbaski i prowadzono ożywione rozmowy.    

 

Tekst: Tomasz Zagrobelny

Zdjęcia: Pinczow.com