Lista aktualności Lista aktualności

Obchody 153 rocznicy Powstania Styczniowego

Obchody 153 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Pińczowskiej – Grochowiska 02.04.2016 r.

                W dniu 2 kwietnia br. obchodzono w Gminie Pińczów – w tym na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Pińczów  - 153 rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy pod Grochowiskami.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, w Kościele pw. Nawiedzenia NMP. w Bogucicach. Po mszy ok. godz. 11:30 przed mogiłą powstańców we wsi Grochowiska rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak przypomniał pokrótce historię bitwy.

                „Bitwa pod Grochowiskami była jedną z najkrwawszych w czasie całego Powstania Styczniowego. 18 marca 1863r. dowodzony przez Generała Mariana Langiewicza trzytysięczny oddział powstańczy został otoczony przez liczniejsze i lepiej uzbrojone wojska rosyjskie. Znajdujący się w znacznie trudniejszym położeniu (w czasie ataku Polacy znajdowali się na grzęzawiskach) Langiewicz wydał bitwę, która trwała bez przerwy całą dobę. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków, jednak okupione ono było śmiercią 300 powstańców. W szeregach powstańczych pod Grochowiskami walczył m.in. malarz Adam Chmielowski, późniejszy Święty Brat Albert."

                Następnie po wystąpieniach gości odmówiono modlitwę i odczytano apel poległych zakończony salwą honorową oddaną przez „żuawów śmierci" i złożeniem kwiatów pod pomnikiem.

                Po części oficjalnej, jak co roku przeprowadzono rekonstrukcję historyczną „Bitwy pod Grochowiskami", nad scenariuszem której czuwał Pan Robert Osiński. I po raz kolejny, jak przed 153 laty Generał Langiewicz dowodził powstańcami. Kolejny raz Ksiądz Agrypin Konarski z krzyżem i rewolwerem w rękach zagrzewał ich do boju. I kolejny raz Polskie oddziały zmusiły Rosjan do ucieczki.

                Obchodom towarzyszyły też imprezy rekreacyjno – sportowe: rajd pieszy i rowerowy oraz IV „Bieg na Grochowiska",  których trasa w większości biegła przez teren Nadleśnictwa Pińczów w Leśnictwach: Włochy i Bogucice. Leśnicy na zakończenie rajdu zorganizowali ognisko, przy którym tradycyjnie smażono kiełbaski i prowadzono ożywione rozmowy.